ساخت وبلاگ جدید
ساخت وبلاگ جدید و حرفه ای در چند ثانیه

آزبست چیست و چه می‌کند؟

آزبست (پنبه کوهی) نام گروهی از ترکیب‌های معدنی منیزیم و سیلیس است که در طبیعت به صورت الیاف معدنی و سنگ، یافت می‌شود. این ماده مقاومت زیادی در برابر گرما و آتش دارد و به عنوان مواد نسوز به کارمی‌رود.

تاریخچه کشف این ماده به 2300 سال پیش بازمی‌گردد که طی آن یکی ازشاگردان ارسطو در کتاب خود که درباره سنگ‌هاست به ماده‌ای شبیه چوب اشاره کرده که در اثر اختلاط با نفت می‌سوزد اما آسیب نمی‌بیند. این ماده بعدها آزبست نام گرفت. در سال 1820 دانشمندی ایتالیایی برای اولین بار لباس ضدآتش را با الیاف آزبست تولیدکرد و در اوایل قرن 20 نیز یک اتریشی، با مخلوط کردن آن با سیمان، موفق به تولیدسیمان نسوز شد. از آن به بعد استفاده از این ماده در صنایع، افزایش یافت. به عنوان نمونه به عنوان عامل افزایش مقاومت سیمان در لوله‌های سیمانی و قطعات پوششی سقف (به عنوان عایق) عامل افزایش‌دهنده نقطه اشتعال در منسوجات (ساخت انواع لباس‌های نسوز)،افزایش مقاومت لنت‌های ترمز و کلاچ در برابر سایش، ماده پرکننده در آسفالت، رنگ‌های شیمیایی کاشی و پلاستیک‌ها.

پنبهٔ نسوز نمونهٔ خوبی است از ماده‌ای که مولکول‌های غول‏پیکر یک‌بعدی را تشکیل‏ می‌دهد. مولکول‌های غول‌پیکر پنبهٔ نسوز زنجیرهٔ درازی است. این مولکول‌ها پهلو به پهلوی هم جای‏ گرفته‌اند. بستگی آنها به یکدیگر با نیروهای ضعیف کششی است.

ماده معدنی آزبست در صنعت، موارد استفاده متعددی دارد که از جمله آن می‌توان به تهیه محصولات نساجی نسوز، لباس‌های محافظ و مقاوم در برابر آتش‌سوزی،تولید ایرانیت و سقف‌های پیش‌ساخته از نوع الیاف بلند آن اشاره کرد .

ین ماده مقاومت خوبی دربرابر سرما و گرما دارد و عایق خوبی محسوب می‌شود. علاوه بر این آزبست حالت فیبری دارد و می‌توان از آن در مقابل اسید‌ها به‌صورت نخ و پارچه استفاده کرد. برای همین است که در صنایع از این ماده استقبال زیادی می‌شود.

آزبست به همان روشی که دیگر کانیها مثل آهن و مس  استخراج می شوند به دست می آید .این ماده قابل تقسیم به میلیونها تار می باشد که کریسو تایل ( آزبست سفید ) بیش از 95 درصد معدنی  رابه  خود اختصاص  داده است .

کرو سیدولیت ( آزبست آبی) دارای قویترین الیاف بوده ودرمقابل اسیدها مقاوم می باشد.آموسیت (آزبست قهوه ای)در مقابل گرما و حرارت بسیار مقاوم است . آزبست بصورت طبیعی در تمام دنیا یافت می شود .بنابراین ذرات آزبست عملا در هوا ,آب و طبیعی که انسان تغذیه می کند وجود دارد.

 

 

 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

دانلود گزارش تخصصی dubbeddownload2.parsablog.com Tavia دلنوشته moshaverehkhanevadeh.parsablog.com خدمات تخصصی تعمیر تلوزیون 03133248746 - 09130587395 اصفهان ،MicroLED- 4K-LED-LCD -OLED-QLED-LASER TV انواع محصولات کلر ژاپن و تجهیزات استخر سروده ها و دلنوشته های ســـیمــــین Marc خوش آمدین به وبلاگ Apamr ( آپامر )